QlikView

QlikView insanı ilk görüşte etkileyen, hemen kullanma isteği uyandıran sonrasında ise bağımlılık yaratan bir iş zekâsı çözümü. Her seviyedeki IT uzmanına ya da uygulama geliştiricisine kısa zamanda zengin içerikli raporlar oluşturma olanağı sağlıyor.

Farklı veritabanlarından topladığınız verilerüzerinden ayrı bir veri ambarına dahi gerek duymaksızın dakikalar mertebesinde raporlar hazırlayabilir, hazırladığınız tek bir raporla onlarca ek rapordan elde edeceğiniz sonuçlara anında ulaşabilirsiniz.

QlikView, son kullanıcıların internet/intranet ortamında Internet Explorer/Safari/Chrome/Edge gibi bir web tarayıcıyla ya da iPad/iPhone ya da Android işletim sistemini destekleyen herhangi bir mobil cihazla QlikView Sosyal İş Keşfi ve Analiz Platformuna erişmesini sağlayan bir ortam sunmaktadır.

.

QlikViewServer’a bir web tarayıcı ya da mobil cihaz üzerinden erişen son kullanıcılar yetkileri dâhilindekidokümanları açarak kurumsal performansı takip edebilir, bilgi kümeleri üzerinde anlık sorgulama, raporlama, analiz ve keşif yapabilir ve elde ettikleri bulguları diğer kişi ya da birimlerle paylaşabilir. Son kullanıcı açısından bir iş zekâsıportali olarak algılanabilecek QlikView Server aynı zamanda bu portalin yönetimiyle ilgili bileşenleri ve servisleri de içermektedir.

QlikView iş zekası portaline bağlanan kullanıcılar sadece kendi yetkileri dâhilindekidokümanlarıgörmekte ve bir dokümanı açtıklarında sadece kendi yetkilerindeki veri kümesi üzerinde çalışabilmektedir. Böylece bir şube/bayi ağına sahip bir kurumda, her şube sadece kendi şube/bayi bilgisini görebilmekte ve diğer şube/bayilerin bilgilerini görememektedir. QlikView Server, Microsoft AD/LDAP Server gibi endüstri standartlarındaki güvenlik mekanizmalarını destekleyecek özellikleri de sunmakta olup SingleSign On gibi entegrasyonlara izin veren bir altyapı sunmaktadır.

.NET Teknolojisiyle geliştirilmiş olan QlikView Server, son kullanıcıların açtıkları dokümanlar üzerinde etkileşimli sorgulama, raporlama, analiz ve sayfa tasarımı yapmaları aşamalarında DHTML teknolojisini desteklemekte ve bu sayede son kullanıcıların bilgisayarlarına herhangi bir kurulum yapmaya gerek kalmamaktadır.

QlikViewIn Memory (Bellek İçi) veritabanı teknolojisinin öncüsü konumunda olan bir çözüm sunmaktadır. Neden In Memory (Bellek İçi) veritabanı? Cevap çok basit hız, çeviklik ve performans. Son kullanıcılar hiçbir SQL sorgusu hazırlamadan istedikleri tüm hesaplamaları hafızada anlık olarak yapabilmektedir. Bu hesaplamaların hafızada yapılması kullanıcıya milyarlar seviyesindeki satır sayısı olan veri kümelerinde bile saniyeler bazında sonuca ulaşabilmeleri imkânı sağlamaktadır.

QlikView Bellek İçi Veritabanı aşağıdaki imkânları sağlar;

– Saniyeler bazında sorgulama, raporlama, analiz ve performans takibi
– İndeks ya da özet tablo yaratmaya gerek kalmadan tasarım
–OLAP küpleri oluşturmaya gerek kalmadan hızlı uyarlama
– Veritabanı optimizasyonuna gerek kalmadan uygulama
– Hafızada sıkıştırılmış büyük veri kümeleri ile çalışma
– Azalan bellek fiyatlarıyla en verimli yaklaşım